Reiserapport: Bambus, leire og risens kretsløp
I arbeidet med masteroppgaven sin reiste Erlend Hammer Ness på studietur til Thailand for å lære om bærekraftig bygging med lokale naturressurser. Et annet mål med studieturen var å lære om risprodusjon og livet i landsbyen rundt rismarken.
Turen gikk til Chiang Mai, Chiang Rai og Khon Kaen. I Chiang Mai fikk Erlend innblikk i bambus- og adobeproduksjon hos CLC – Chiang Mai Life Construction, et arkitektfirma som kombinerer moderne design med naturmaterialer.
I Chiang Rai deltok Erlend i en praktisk adobe-workshop hvor han laget byggestein av leire, strå og restmaterialer fra risproduksjon, som rishalm og risskall. Workshopen tok for seg alle ledd i produksjonsprosessen, testing, blanding, forming og tørking.
I Khon Kaen lærte Erlend om hele risproduksjonsprosessen, fra jord til bord. Dette ga dypere forståelse for både det fysiske arbeidet og den kulturelle betydningen av ris i Thailand. Det ga også muligheten til å delta i både gjødsling og etterbehandling av høstet risen. I tillegg til hands-on erfaring med bygging i bambus sammen med lokale håndverkere
For Erlend har reisen bidratt til å forankre arbeidet med diplomoppgaven i en dypere respekt for lokalsamfunnets kunnskap og naturens kretsløp
Som studentmedlem i AFAG, kan du søke om reisestipend på inntil 2000 kr i forbindelse med diplomprosjektet ditt.