Aktuelt | Publisert: 16.05.2018

Akademikerne varsler streik i staten

814 medlemmer i Akademikerne tas ut i streik 24. mai dersom den pågående meklingen med staten ikke fører frem. Fristen for å avslutte meklingen går ut 23. mai kl. 24.

En eventuell streik vil i første omgang ramme Landbruksdirektoratet, Miljødirektoratet, Mattilsynet, NAV, Politiet, Departementenes sikkerhets- og serviceorganisasjon og Forsvarets forskningsinstitutt. Streikevarselet ble i dag sendt Kommunal- og moderniseringsdepartementet.

Staten og Akademikerne ble under forhandlingene i april enig om et forenklet lønnssystem, men ikke alle deler av en ny hovedtariffavtale. Den økonomiske rammen er blant punktene som nå ligger på bordet til Riksmekleren.

I AFAG kan du ta kontakt med advokatfullmektig Christian Selen for spørsmål: christian@afag.no

Siste nytt

Tarifforhandlingene med AiN foreløpig uten enighet

Publisert: 01.07.2026

Ingen enighet så langt i tariffoppgjøret mellom AFAG og AiN.

Les mer

Reiserapport: Bambus, leire og risens kretsløp

Publisert: 19.06.2026

I arbeidet med masteroppgaven sin reiste Erlend Hammer Ness på studietur til Thailand for å lære om bærekraftig bygging med lokale naturressurser. Et annet mål med studieturen var å lære om risprodusjon og livet i landsbyen rundt rismarken. 

Les mer

AFAG og AiN: forhandlingene begynner

Publisert: 18.06.2026

I dag, 18. juni, begynner forhandlingene om tariffavtalen mellom Arkitektenes fagforbund (AFAG) og Arkitektbedriftene i Norge (AiN).

Les mer